Dizartri Nedir?

Dizartri; merkezi sinir sistemi ve/veya çevresel sinir sistemi ya da her iki sistem hasarlarına bağlı olarak konuşmanın üretim boyutunda kas kontrolünü etkileyen bir grup motor konuşma bozukluğudur.

Dizartri, afazi gibi bir dil bozukluğu değildir; demans gibi bir bilişsel bozukluk da değildir; ya da anormal bir anatomik yapıdan kaynaklanan bir bozukluk değildir. Basit bir anlatımla dizartri, konuşma düzeneğini kontrol eden kas kontrolünde anormallik, koordinasyon bozukluğu, paralizi veya zayıflık sonucu konuşmanın solunum, sesleme, rezonans, sesletim ve prosodik özelliklerinin etkilendiği; dolayısıyla anlaşılabilirlik özelliğinin sınırlandığı bir konuşma üretimi bozukluğudur.

Dizartri terapisi ayrıntılı ve etkili bir değerlendirme sonucu ile bağlaşık yürür. Değerlendirme sonuçları hastanın terapiden yarar sağlayıp sağlamayacağı, nasıl bir terapi yapılması gerektiği, hangi işlevler ya da bileşenler üzerinde durulması gerektiği ve terapide önceliklerin ne olması gerektiğine ilişkin bilgi sağlar.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments